Консультативна інформація з питань праці фахівцями Державної служби України з питань праці за телефоном: (044) 288 10 00
Рубрика “Запитання-відповіді” на сайті Держпраці
Консультують фахівці Управління інспекційної діяльності у Рівненській області
- Вивільнення працівників під час війни при умові відсутності голови трудового колективу. Кроки та алгоритми. На що звернути увагу працівнику
- Чи може підприємство зменшити працівнику тривалість основної і додаткової відпустки у зв’язку із встановленням карантину для запобігання поширенню на території України COVID-19?
-
Чи є довідка з тимчасової непрацездатності підставою для надання відпустки по вагітності та пологах?
- Якщо жінка, яка прийнята на нову роботу, не скористалася на попередній роботі правом на соціальну відпустку за двома підставами: як мама, яка має двох дітей до 15 років та яка виховує дітей сама. Чи має вона право скористатися цією відпусткою на новому місці роботи, чи їй повинні були виплатити компенсацію за невикористану відпустку?
- Як впровадити посаду фахівця із соціальної роботи до штатного розпису апарату селищної ради (або її структурного підрозділу) та фінансувати цю посаду згідно з Єдиною тарифною сіткою за рахунок коштів місцевого бюджету?
- Чи має право статистик медичний, який працює у закладі надання психіатричної допомоги, на додаткову відпустку тривалістю 25 днів згідно з постановою КМУ №1290 від 17.11.97р., так як посада відноситься до розділу «Фахівці» відповідно до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників випуск 78?
-
Чи враховується індексація заробітної плати до розміру мінімальної зарплати?
- Якщо за результатами медичного огляду працівникові протипоказані роботи за професією, а перенавчатися для роботи на іншому місці він відмовляється – які мають бути дії адміністрації підприємства?
- Чи має переважно право залишитися на роботі у зв’язку з реорганізацією установи та скороченням штату працівник, який є інвалідом ІІ групи (загальне захворювання) та має 1 категорію потерпілих від Чорнобильської катастрофи? Яку вихідну допомогу має право отримати при звільненні?
-
Як правильно фізичній особі – підприємцю найняти працівника?
- Працівнику встановлена інвалідність ІІ групи, в посвідченні вказано про необхідність створення особливих умов праці. Що саме передбачає визначення «особливі умови праці» і хто може конкретизувати висновки МСЕК?
-
Чи може працювати особа з інвалідністю на посаді вантажника?
- Чи включається посада машиніста із прання та ремонту спецодягу до наказу по лікарні, відповідно до п.8 наказу МОЗ України від 15.07.2020 №1604, для здійснення відповідної доплати?
- Чи має право роботодавець у посадовій інструкції водія , яку підписав як основну за трудовим договором, вносити в односторонньому порядку зміни і прописувати виконання роботи за іншою професією?
- Як правильно зробити запис у табелі обліку робочого часу, якщо працівник, який захворів, має за основною посадою – 1 одиницю, сумісною посадою – 0,2 одиниці ( хвороба по 2 посадах)?
- На одному й тому ж підприємстві особа працює за основною посадою – водієм, а за сумісництвом – завідувачем господарства. Як дану особу табелювати за сумісництвом, якщо за посадою водія особа перебуває у відрядженні? За якою посадою проводити оплату?
-
Чи встановлюється та як оплачується скорочений робочий день інваліду 3 групи згідно з довідкою МСЕК?
- Як встановлюється сума посадового окладу, враховуючи доплату за педагогічне звання, та матеріальної допомоги на оздоровлення майстру виробничого навчання 1 категорії? Як застосовувати Схеми посадових окладів працівників закладів і установ освіти і науки, які наведені в постанові КМУ від 10.07.2019 №822?
- Чи є обов‘язковим ведення табеля обліку використання робочого часу?
- Як встановлюється розмір посадового окладу та матеріальної допомоги на оздоровлення майстру виробничого навчання І категорії Навчально-методичного центру ЦЗ та БЖД?
-
Як правильно оформити повернення працівників до роботи після карантину
- Яка тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами і чи можна піти пізніше загальноприйнятих термінів у таку відпустку? Якщо роботодавець відмовляється нараховувати виплати, що робити?
- Чи потрібен штатний розпис підприємцю, якщо в нього тільки п’ять працюючих?
- Чи має право помічник вихователя на отримання надбавки за вислугу років, доплат та підвищень?
- Скільки днів додаткової відпустки надається водію?
- Чи збережеться право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 розділу ХХІV «Охорона здоров’я та соціальна допомога» затвердженого постановою КМУ від 24.06.2016 № 461 лікарям, молодшим медичним сестрам в обласному спеціалізованому центрі (раніше – відділенні) комунального закладу, якщо змін у виробництві не відбулося, а лише відбулася зміна назви з відділення на центр?
- Чи може працівник на період карантину піти у відпустку за власний рахунок на місяць?
-
Відпустка без збереження заробітної плати у зв’язку з карантином у дитини
- Чи мають дні додаткової відпустки продавці, які торгують у роздріб насінням, добривами і засобами захисту рослин?
- Чи можлива на даний час безкоштовна видача молока працівникам за шкідливі умови праці?
- Чи можлива зміна тривалості робочого часу для вихователів соціальних груп з 5-годинного на 10-годинний робочий день з урахуванням того, що заклад працює цілодобово без вихідних?
-
Відпустка та листок непрацездатності у зв’язку з усиновленням дитини
- Чи можна скоротити працівника під час відпустки по догляду за дитиною до трьох років?
- Робота на яких посадах зараховується до юридичного стажу?
- Чи зберігається за працівником робоче місце під час перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 6-річного віку?
- Чи має значення день тижня, на який припадає закінчення частини відпустки, для початку наступної невикористаної частини основної щорічної відпустки?
- Як правильно вносити до трудової книжки запис про навчання та закінчення навчального закладу?
- Чи потрібно на підприємстві проводити комплекс заходів з охорони праці, якщо вже проведена атестація робочих місць за умовами праці?
- Чи потрібно водію автотранспортних засобів проводити щорічне спеціальне навчання та перевірку знань з питань охорони праці?
- Якщо робоче місце маляра постійно змінюється, як бути з його атестацією?
- На підприємстві на посаді маляра працює робітник, якому після тривалого перебування на лікарняному та відповідно до медичних висновків, а саме за станом здоров’я, протипоказана важка фізична праця протягом 6 місяців. Чи має право працівник на легшу працю?
- Працівник використав щорічну основну відпустку повної тривалості (24 календарних дні) до закінчення робочого року, за який надавалася відпустка. Після відпустки він написав заяву про звільнення. Чи необхідно проводити утримання із заробітної плати за дні щорічної відпустки, що були надані в рахунок невідпрацьованої частини робочого року працівника?
- Які особливості укладення сезонного трудового договіру?
- Чи потрібне працевлаштування неповнолітніх при виконанні робіт під час виробничої практики?
- Як нараховувати заробітну плату водіям транспортних засобів, що працюють у сфері охорони здоров’я?
- Які документи потрібні для здійснення контролю за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці?
- Як нараховується посадовий оклад для директора комунального некомерційного підприємства – медичного закладу?
- Який порядок встановлення класності водіям?
- Чи має переважне право на залишення на роботі при скороченні штату працівниця (57 років), яка має 35 років стажу і сама доглядає матір 85 років?
- Чи потрібна атестація робочого місця при працевлаштуванні особи з інвалідністю (ІІІ група)?
- Які дії організації, якщо закінчується термін дії атестації робочих місць за умовами праці для професії «Машиніст (кочегар) котельні» та втрачено чинність з 01.01.2019 ГОСТу 12.1.005-88 «Загальні санітарно-гігієнічні вимоги до повітря робочої зони»?
- Чи має право на проходження кваліфікаційної атестації інженер-технолог технічного відділу, які терміни та процедура проходження?
- Чи можливе внутрішнє сумісництво для працівника із встановленням графіку роботи у години і дні, що не співпадають з графіком роботи даного підприємства?
-
Оплата виробничої практики учнів, слухачів професійно-технічних навчальних закладів
- Особливості «чорнобильської» відпустки. Які пільги і компенсації, у тому числі додаткові відпустки за місцем роботи, передбачені для постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи?
- Чи правомірно надавати соціальну оплачувану відпустку працівнику, зарахувавши до стажу роботи в рахунок поточного року час перебування в щорічній основній оплачуваній відпустці?
- Чи має право на додаткову щорічну відпустку лікар-статистик?
- Як обчислювати стаж державної служби особам, які до вступу на державну службу займали посади службовців в органах місцевого самоврядування?
- Чи має право роботодавець присвоїти першу кваліфікаційну категорію бухгалтеру, яка працює 17 років на посаді бухгалтера другої категорії та має неповну вищу освіту (молодший спеціаліст) за спеціальністю технік-плановик?
- Чи можливе продовження терміну дії атестації робочих місць за умовами праці та проведення атестації без гігієнічної оцінки умов праці у разі дії хімічного фактора, так як з 01.01.2019 скасовано дію ГОСТу 12.1.005-88 «Загальні санітарно-гігієнічні вимоги до повітря робочої зони»?
- Кому і на яких підставах надається додаткова відпустка за особливий характер праці в галузі охорони здоров’я?
- Чи залежить від відпрацьованого часу надання додаткової відпустки працівникам, які мають дітей?
- Як нараховується доплата водію першого класу, який працює в бюджетній організації та отримує мінімальну заробітну плату без доплати? Мінімальний оклад оподатковується чи працівник має отримати на руки 4173 грн?
- За результатами «Атестації робочих місць за умовами праці» за Списком №2 передбачена пільгова пенсія для «мулярів, зайнятих в бригадах мулярів і спеціалізованих ланках мулярів комплексних бригад», але згідно з Довідником кваліфікаційних характеристик працівників…, значиться професія – муляр. Як змінити назву професії «муляр», щоб зберегти пільгову пенсію за Списком №2?
-
На які відпустки має право подружжя усиновлювачів, якщо усиновленим дітям 4 роки та 1 рік?
- Як правильно визначити фактичний час зайнятості на робочому місці із шкідливими умовами праці, що дає право на доплату за шкідливі умови праці або отримання молока?
- При проведенні атестації робочих місць за умовами праці була допущена помилка у записі назви професії: назва «Оператор котельні» та «Котельник» не відповідає професії зі шкідливими умовами праці відповідно до Списку №2. Що необхідно зробити, щоб працівник зміг отримати належний пільговий стаж?
- Чи зараховуються до робочого часу перерви для обігріву працівників, які виконують роботу на відкритому повітрі чи в неопалювальних приміщеннях у холодний період року?
- Чи правомірне скорочення з роботи без пропозиції іншої посади одинокої матері, яка виховує дитину до 14 років та має статус особи 2–ї категорії, що потерпіла внаслідок аварії на ЧАЕС?
- Оплата декретної відпустки здійснюється за рахунок роботодавця чи Фонду соціального страхування, які строки та порядок оплати?
- Чи має право керівництво закладу скоротити працівницю, якій до виходу на пенсію залишилося 1,5 року?
- Чи має право зварювальник на пільгову пенсію та інші пільги та компенсації?
- Надайте будь ласка консультацію з таких питань:
1) чи зберігається за працівником, який уклав за власним бажанням контракт для проходження військової служби на 2 роки, місце роботи і середній заробіток ?
2) роботодавець виплачує такому працівнику зарплатню із своїх коштів і додатково йому виплачується зарплатня із коштів Державного бюджету, чи відшкодовуватимуться роботодавцю виплачені кошти за працівника, який практично на посаді не працює (вивільнений)?
3) фактично виходить, що працівник проходить військову службу за контрактом на професійній основі, тобто має одночасно два місця роботи (абсолютно відсутній факт сумісництва), за якими всі зобов’язані виплачувати такому працівнику зарплатню, тому чи підлягає такий працівник звільненню згідно з п.3 ст.36 КЗпП України ?
4) хто має відшкодувати роботодавцю компенсацію за виплату такому працівнику зарплатні, якщо у 2017 році існувала така стаття витрат в Державному бюджеті, а з 2018 року дану статтю витрат виключили (змінили законодавство)? - Як застосовувати норми ч. 4 ст. 115 КЗпПУ під час надання працівнику додаткової відпустки у зв’язку з навчанням, якщо повідомлення-виклик на навчання прийшло за один або два дні до початку навчання? Яким чином здійснювати виплату заробітної плати працівникам за період щорічної відпустки, якщо виникла необхідність надання працівникові щорічної відпустки на наступний календарний день. Які інші додаткові відпустки, передбачені законодавством, входять до щорічних відпусток?
- Чи необхідно проведення атестації робочих місць для персоналу певних категорій (професій), зокрема: головний бухгалтер, заступник головного бухгалтера, провідний бухгалтер, бухгалтер І категорії, бухгалтер ІІ категорії, бухгалтер, начальник планово-економічного бюро, провідний економіст, економіст І категорії, економіст ІІ категорії, економіст, провідний юрисконсульт, юрисконсульт ІІ категорії, провідний інженер з кадрів, технік І категорії (секретар), технік ІІ категорії (секретар), технік (секретар), праця яких пов’язана з персональним комп’ютером?
- Чи зараховується до пільгового стажу період роботи у 80-90 роках, про який у трудовій книжці записано як «учень гальваніка»?
- Чи припиняється виплата допомоги при народженні дитині у разі «дострокового» виходу жінки на роботу із відпустки по догляду за дитиною до трьох років або працевлаштування?