Консультуємо дистанційно

 

– Які є донорські гарантії відповідно до оновлених норм Закону України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» від 30 вересня 2020 року № 931-ІХ?

Зокрема:

1. Який період дії довідки донорської? 

2. Чи надається день відпочинку, якщо працівник має графік роботи і здає кров у свій вихідний?

3. Якщо день відпочинку приєднується до щорічної відпустки, але довідка, до прикладу, за 2021 рік, а відпустка у 2022 році – чи буде вважатися довідка дійсною, чи її потрібно використати у тому році, в якому здавалася кров?

Роз’яснює головний державний інспектор відділу з питань здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Рівненській області Василь Марчук.

25 січня 2021 року набрав чинності Закон України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» від 30 вересня 2020 року № 931-ІХ (далі – Закон № 931-ІХ). Законом оновлено норми щодо збереження середнього заробітку за працівниками, які виявили бажання стати донорами крові та/або її компонентів.

Також, в новій редакції викладена стаття 124 Кодексу законів про працю України та визначає, що у дні медичного обстеження та донації крові та/або компонентів крові особа, яка виявила бажання здійснити донацію крові та/або компонентів крові, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності, із збереженням за нею середнього заробітку за рахунок коштів власника відповідного підприємства, установи, організації або уповноваженого органу. Такій особі безпосередньо після кожного дня здійснення донації крові та/або компонентів крові надається день відпочинку із збереженням за нею середнього заробітку за рахунок коштів власника відповідного підприємства, установи, організації або уповноваженого органу. За бажанням такої особи цей день приєднується до щорічної відпустки.

Відповідно до нових вимог, працівнику необхідно подати заяву не пізніше як за один робочий день до дня донації крові та/або компонентів крові із проханням відпустити з роботи для медобстеження чи здачі крові. Роботодавець повинен видати наказ про таке увільнення, при цьому за працівником зберігається середній заробіток

Роботодавці зобов’язані безперешкодно відпускати з місця роботи, служби або навчання осіб, які є або виявили бажання стати донорами, у дні відповідного медобстеження та здавання крові. Випадки, коли відсутність донора на його робочому місці або місці служби в ці дні може призвести до загрози життю та здоров’ю людей, до невиконання завдань, пов’язаних із забезпеченням оборони, безпеки держави та громадського порядку, до значної матеріальної шкоди або інших тяжких наслідків, є виключенням.

У дні медобстеження і здавання крові та/або її компонентів донора звільняють від роботи зі збереженням середнього заробітку. Якщо в день безоплатної донації крові та/або її компонентів працівник за погодженням із керівництвом був залучений до роботи, йому за бажанням надають інший день відпочинку зі збереженням середнього заробітку. Який це буде день, працівник-донор повинен зазначити в заяві.

Підставою для звільнення від роботи (навчання, служби) є довідка, видана донорові за місцем медобстеження та донації крові. Форму довідки затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 07.07.2003 р. № 301 (№ 435/о «Довідка щодо надання донорам пільг»).

Після кожного дня здавання крові та/або її компонентів роботодавець повинен надати працівникові додатковий день відпочинку зі збереженням середнього заробітку. Цей день або надають безпосередньо після дня здавання крові (її компонентів), або за бажанням працівника приєднують до щорічної відпустки.

Якщо працівник здає кров у період щорічної відпустки, то відпустка продовжується на 1 день.

Приєднання додаткового дня відпочинку, належного працівникові за давання крові, до щорічної відпустки є правом, а не обов’язком працівника – він може використати такий день як одразу після давання крові, так і в інший час шляхом його приєднання до щорічної відпустки.

Слід звернути увагу, що Закону України «Про донорство крові та її компонентів» від 3 червня 1995 року № 239/95, який втратив чинність 25.01.2021 вказував, що додатковий день відпочинку може бути приєднано до щорічної відпустки протягом року після дня давання крові чи її компонентів (ч.2 ст. 9 Закону). Тобто довідку щодо надання донорам пільг можна було використати протягом вказаного терміну.

Закон України № 931-ІХ, який вступив в дію з 25 січня 2021 року такого строку використання дня відпочинку не визначає та вказує, що за бажанням особи він  приєднується до щорічної відпустки ( ч.2 ст. 20 Закону).

За таких умов, щоб отримати право на продовження щорічної відпустки,  працівник має надати довідку до завершення цієї відпустки. При цьому, донор може приєднати день відпочинку як до початку, так і одразу після відпустки.

Одночасно повідомляємо, що даний лист не є нормативно-правовим актом та носить  рекомендаційно-інформаційний характер.

Поділитися...