Апеляційний суд визнав правомірною постанову Управління Держпраці про штраф за створення перешкод інспекційному відвідуванню

(Судова практика)

На підставі звернення працівників Акціонерного товариства «У» стосовно  порушення на підприємстві законодавства про працю, фахівці Управління Держпраці у Рівненській області розпочали інспекційне відвідування даного суб’єкта господарювання. 29 листопада 2019 року у присутності директора підприємства інспектори праці здійснили спробу проведення інспекційного відвідування. Проте, об`єкт відвідування не надав інформацію, необхідну для проведення заходу контролю, а саме: книг, реєстрів та документів, ведення яких передбачене законодавством про працю, що містять інформацію/відомості з питань, які є предметом інспекційного відвідування, їх завірених копій та витягів; ненадання керівником усних та/або письмових пояснень з питань, що стосуються законодавства про працю; ненадання інформації про проведення коригування заробітної плати за час щорічних відпусток працівників, а також інформації про індексацію їх заробітної плати.

Відповідно, посадові особи Управління склали акт про неможливість проведення інспекційного відвідування. У ньому зафіксовано, що 02 грудня 2019 року Управлінням Держпраці у Рівненській області сформована вимога про надання/поновлення документів. Дана вимога зобов`язує директора підприємства  у визначений строк надати необхідні для проведення інспекційного відвідування документи.

05 грудня 2019 року у присутності директора підприємства інспектори праці здійснили повторну спробу проведення інспекційного відвідування. Проте об`єкт відвідування знову не надав необхідних пояснень та документів. Про це складений відповідний акт.  На підставі акту, Управлінням Держпраці у Рівненській області винесена постанова про накладення штрафу у розмірі 12 тис. 519 грн.

Не погоджуючись з постановою, суб’єкт господарювання звернувся з позовом до суду про її скасування. Але суди першої та апеляційної інстанції залишили постанову про накладення штрафу у розмірі 12 519 гривень в силі.

Судами встановлено, що вимога інспектора праці про надання об`єктом відвідування для ознайомлення документів та/або їх копій або витягів з документів, пояснень, доступу до всіх видів приміщень, організації робочого місця, внесена в межах повноважень і є обов`язковою для виконання.

Всупереч наведеній нормі, об`єкт контролю не надав на вимогу інспекторів пояснення та документи, що стосувалися предмета інспекційного відвідування. Було створено перешкоди у діяльності інспекторів праці..

Оскільки суб’єкт господарювання безпідставно не надав необхідну інформацію та документи, створив перешкоди у проведенні інспекційного відвідування, то колегія суддів Восьмого апеляційного адміністративного суду дійшла висновку про правомірність дій Управління Держпраці у Рівненській області по притягненню АТ «У» до відповідальності та винесення постанови про накладення штрафу.