Версія для людей з вадами зору

Запитуйте – відповідаємо!

  • Які документи потрібні для здійснення контролю за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці?

 

Відповідає головний державний інспектор сектору експертизи умов праці Управління Держпраці у Рівненській області Світлана Нагорна.

Відповідно  до  «Положення  про  Управління  Держпраці   у   Рівненській  області» затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 №84 Управління відповідно до покладених на нього завдань:

  • здійснює контроль за правильністю застосування роботодавцями списків на пільгове пенсійне забезпечення, готує пропозиції щодо вдосконалення таких списків;
  • здійснює  контроль   за   якістю  проведення  атестації  робочих  місць  за умовами праці.

Атестація робочих місць за умовами праці проводиться згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442, Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Мінпраці України від 01.09.1992 №41. Під час проведення атестації заповнюється Карта умов праці згідно з Інструкцією, затвердженою Мінпраці України від 30.11.1992 №06-41-48 та МОЗ України від 27.11.1992.  Ці нормативні акти визначають основні документи, які потрібні для проведення атестації, а також підсумкові документи.

За відсутності документів: Карта умов  праці,  протоколи  досліджень, фотографія робочого часу здійснити контроль за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці та надати відповідну інформацію неможливо.

Під час здійснення контролю за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці перевіряються характерні для такого робочого місця небезпечні і шкідливі виробничі фактори та причини їхнього утворення. Термін подання документів для здійснення контролю за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці законодавством не визначено. Оскільки відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації, роботодавець самостійно ухвалює рішення з питань проведення відповідного контролю за якістю. Копії документів, що подаються для контролю за якістю проведеної атестації робочих місць, мають зберігатися відповідно до Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів, із зазначенням строків зберігання документів.

Атестація робочих місць за умовами праці передбачає комплексну оцінку умов праці на конкретному робочому місці і проводиться в характерних виробничих умовах. За результатами атестації робоче місце відносять до категорії із шкідливими і важкими або особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці та визначається право працівників на пільги та компенсації за роботу в цих умовах. Право на відповідні пільги конкретного працівника, який працює на атестованому робочому місці, залежить від часу фактичної його зайнятості в цих умовах.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці та на інших роботах із шкідливими й важкими умовами праці, за Списками №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць.

Додатково повідомляємо, що відповідь-роз’яснення Управління Держпраці у Рівненській області не є нормативно-правовими актом, має лише інформаційний характер та не встановлює правових норм.

image_pdfimage_print
Поділитися...