Версія для людей з вадами зору

Обережно – кліщі! (рубрика «За здорові умови праці і життя» (гігієна праці)

Весняний розквіт приносить не лише красу, а й загрози. Зокрема, однією із «гарячих» є тема кліщів.  Особливо вона актуальна для працівників лісового господарства, аграріїв і всіх, хто працює на відкритому просторі. 

Про загрозу для здоров’я, яку несуть кліщі, та заходи безпеки  роз’яснює головний державний інспектор відділу з питань гігієни праці Управління Держпраці у Рівненській області Тетяна Ткачук.

 Перш за все, потрібно знати, що ці комахи є небезпечними, адже переносять інфекції. Періоди їх найбільшої активності –  травень-червень та серпень-вересень. На жаль, щороку кількість людей, які заражаються інфекційними захворюваннями внаслідок укусу кліщів, збільшується.  

Зона проживання кліщів  дуже велика: вони буквально всюдисущі. Тому думка, що кліщів можна “зачепити”лише з дерев, гуляючи  лісом чи парком, не зовсім правильна. Ці комахи можуть мешкати і на вашому прибудинковому газоні. Кліщі живуть на деревах, чагарниках та в траві, зазвичай не піднімаючись на висоту понад півтора метра.
Кліщі можуть нападати на людину в будь-який час дня і ночі та за будь-якої погоди. Менше їх, як правило, за сухої жаркої погоди, а прохолодними та похмурими днями їх кількість збільшується. Живляться кліщі кров’ю людей та тварин, занурившись хоботком глибоко в шкіру. Крововсмоктування кліща може тривати до 12 діб. Напившись удосталь крові людини або тварини, кліщ відпадає самостійно для відкладання яєць у ґрунт.
Укуси кліщів загрожують людині такими хворобами як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт.

Першим проявом хвороби Лайма є: почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової і серцево-судинної системи, а й навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.
Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, рвоти та порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, який нападає прямо із землі, кущів та високої трави. Заразитися можна не лише під час крововсмоктування кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.

Що робити, щоб не допустити укусу кліща? 

Перебуваючи у лісі, покривайте голову головним убором і одягайте світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – аби легше було помітити кліщів.

Повертаючись додому, огляньте одяг і шкіру. При укусі кліща, під шкіру потрапляє слина. Як правило, укус кліща не відчувається, тому що в слині міститься фермент, близький по властивості до анестезії. Якщо ви раптом виявили на собі кліща, то постарайтеся його видалити  (кліщ помирає, якщо капнути на нього медичним спиртом або соняшниковою олією, “викручувати” кліща, потрібно проти годинникової стрілки), або негайно зверніться  до медиків.

Після видалення кліща, місце укусу необхідно обробити спиртом або йодом. До речі, якщо ви самостійно видалили кліща, настійно рекомендуємо вам покласти його в скляну ємність, щільно закрити і віднести в медлабораторію, де проведуть відповідний аналіз, який дозволить вам, у разі необхідності почати своєчасне лікування, не чекаючи появи симптомів.
Щоб уникнути укусів, використовуйте спеціальні спреї або краплі, які можете придбати в зоомагазинах. Вони допоможуть у боротьбі з кліщами.    

image_pdfimage_print
Поділитися...