Версія для людей з вадами зору

Рубрика «Здорові та безпечні умови праці» (гігієна праці). Обережно – алергія на цвіт!

Увага всім, хто працює на відкритих майданчиках!

Роз’яснює головний державний інспектор відділу з питань гігієни праці Управління Держпраці у Рівненській області Тетяна Ткачук

Якщо з початком цвітіння дерев ви відчуваєте загальне нездужання, сильний нежить, часто чхаєте і змахуєте сльозу, тоді є сенс запідозрити у себе поліноз. Що це за захворювання і як його краще за все лікувати.

Що таке поліноз?

Поліноз (сінна лихоманка, як називали це захворювання в минулому) – сезонне алергічне захворювання, що виявляється в період цвітіння рослин, що запилюються вітром. Найчастіше загострення полінозів трапляється в теплу пору року – з квітня до серпня, коли в повітря потрапляє велика кількість пилку, що утворюється під час цвітіння дерев, чагарників і трав.

Поширюючись разом із вітром, пилок розноситься на великі відстані і при вдиханні потрапляє на слизові людини. Здорова людина контакту з пилком не помітить, але для людей, схильних до алергії, це може закінчитися алергічною реакцією.

Симптоми полінозів:

– сильний нежить під час цвітіння якоїсь конкретної рослини;

– набряк слизової носа;

– сльозотеча, припухлість очей;

– часте чхання;

– свербіж в очах;

– можливі напади бронхіальної астми (у 20% хворих).

Рослини-алергени

Із декількох тисяч видів рослин лише півсотні провокують полінози. У кожному кліматогеографічному регіоні переважають свої види рослин, здатних спровокувати алергічну реакцію. Але найзлішим алергеном є пилок бур’яну з поетичною назвою – амброзія. Крім амброзії, яка поширена в Україні повсюдно, алергію часто викликає пилок берези, вільхи, лободи, ромашки, кульбаби, соняшника, тополі.

Група ризику

Незважаючи на те, що рослинний світ у містах набагато бідніший, ніж у селах, жертвами полінозів найчастіше стають саме городяни. Причину медики бачать не стільки в кількості квітучих рослин, скільки в загальному забрудненні міського повітря (пил, автомобільні вихлопи, хімічні викиди різних підприємств). Вдихаючи всю цю суміш, городяни разом з киснем вдихають також пилок різноманітних рослин.

Хімічні компоненти подразнюють слизові оболонки дихальних шляхів. В результаті вони стають більш проникними, а значить вразливими для впливу квіткового пилку.

Діагностика полінозів

Полінози лікують лікарі-алергологи. Вони ж ставлять попередній діагноз на підставі скарг хворого, що збігаються з календарем цвітіння рослин. Підтвердити або спростувати підозри лікаря можна на підставі діагностичних шкірних проб, які проводяться поза сезоном цвітіння (на подряпану шкіру хворого наноситься мікродоза пилкового алергену і перевіряється місцева реакція).

Лікування

Лікування полінозів зводиться до специфічної гіпосенсибілізації, яка проводиться в кабінеті алерголога після виявлення рослини-алергену. Під час гіпосенсибілізації пацієнту вводиться пилок рослини, що викликає бурхливу алергічну реакцію, але робиться це поступово, від разу до разу збільшуючи дозу. Подібна ступінчастість призводить до стійкого зниження чутливості організму до цього подразника. Якщо ж причина полінозу не встановлена, але потрібно терміново знизити загальне алергічне напруження організму, тоді призначаються антигістамінні препарати, що знижують алергічні прояви, а також судинозвужувальні краплі для зняття сильної закладеності носа.

image_pdfimage_print
Поділитися...