Версія для людей з вадами зору

Запитуйте – відповідаємо!

  • Кому і на яких підставах надається додаткова відпустка за особливий характер праці в галузі охорони здоров’я?

Роз’яснює головний державний інспектор відділу з питань здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Рівненській області Алла Аврамчук

Пунктом 2 ст. 8 Закону України «Про відпустки» передбачено, що щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці надається окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, – тривалістю до 35 календарних днів за Списком виробництв, робіт, професій і посад, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.

Працівникам з ненормованим робочим днем – тривалістю до 7 календарних днів згідно із списками посад, робіт та професій, визначених колективним договором, угодою.

Конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах.

Тривалість цієї відпустки встановлюється за Списком виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці (Додаток № 2 до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці» від 17 листопада 1997 р. № 1290 (далі – Постанова № 1290), зі змінами та доповненнями, останні з яких внесено до розділу «Охорона здоров’я» постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін у додатки 1 і 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 17 листопада 1997 р. № 1290» від 16 грудня 2004 р. № 1674 (далі – Постанова № 1674).

Додаткова щорічна відпустка за особливий характер праці надається у повному передбаченому обсязі в разі, коли працівник працював у цих умовах повний робочий рік. До стажу роботи, що дає право на додаткові щорічні відпустки, зараховується: час фактичної роботи з особливим характером праці, якщо працівник зайнятий в цих умовах не менше половини тривалості робочого дня, встановленої для працівника цього виробництва, цеху, професії або посади; час щорічних основної та додаткової відпусток за роботу зі шкідливими, важкими умовами і за особливий характер праці.

Колективний договір, укладається з метою регулювання і захисту  інтересів власників, уповноважених ним органів та працівників   (встановлюються взаємні зобов’язання). Він може передбачати додаткові порівняно з чинним законодавством гарантії і соціальні  пільги. Якщо  для  вашої посади передбачено законом надання додаткової відпустки за особливий характер праці, то вона має бути надана. Договором, у разі  необхідності, можуть обумовлюватися кількість днів цієї відпустки та  умови  праці, за які така відпустка надається.

Варто зазначити, що Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади за погодженням з галузевою профспілкою можуть затверджувати орієнтовні переліки робіт, професій і посад працівників з ненормованим робочим днем.

Типовий перелік посад працівників з ненормованим робочим днем було затверджено наказом Міністерства охорони здоров`я СРСР від 28 червня 1989 р. № 384, але нині він не застосовується на території України відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України «Про доповнення до наказу МОЗ України від 18.04.96 № 81 «Про визнання наказів МОЗ СРСР такими, що не застосовуються в Україні» від 28 листопада 2000 р. № 310. Разом з тим новий орієнтовний перелік робіт, професій і посад працівників з ненормованим робочим днем у галузі охорони здоров’я не затверджено. Тому установи та заклади охорони здоров’я можуть самостійно в колективному договорі визначати категорії працівників з ненормованим робочим днем та встановлювати їм додаткову тривалість відпустки.

image_pdfimage_print
Поділитися...