Рубрика «За здорові умови праці і життя» (гігієна праці). Як захиститися від впливу електромагнітних полів на виробництві (частина 2)
(частина 1 http://rv.dsp.gov.ua/2018/11/26/rubryka-za-zdorovi-umovy-pratsi-i-zhyttia-hihiiena-pratsi-iak-zakhystytysia-vid-vplyvu-elektromahnitnykh-poliv-na-vyrobnytstvi/
Засоби і способи захисту від електромагнітних полів
Нормування електромагнітних випромінювань радіочастотного діапазону здійснюється відповідно ГОСТ 12.1.006-84 «Електромагнітні поля радіочастот. Допустимі рівні на робочих місцях і вимоги до проведення контролю» (діє в Україні до 01.01.2019 року) і ДСанПіН 3.3.6.096-2002 «Державні санітарні норми та правила під час роботи з джерелами електромагнітних полів».
Фахівцями лабораторії електромагнітних полів та інших фізичних факторів Державної установи «Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України», в період 2013-2017 років, проводились вибіркові дослідження рівнів ЕМП на робочих місцях працівників, які експлуатують обладнання, при роботі якого виникають такі поля. Встановлено, що в 100 замірах рівнів НВЧ та 20 замірах рівнів ВЧ, виконаних на радіорелейних станціях Рівненської філії Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення, в 5 замірах рівнів НВЧ та 13 замірах рівнів ВЧ біля обладнання промислових підприємств області – рівні щільності потоку енергії та рівні напруженості електричної складової ЕМП не перевищували гранично – допустимих рівнів, відповідно до ДСанПіН 3.3.6.096-2002.

Організаційні заходи здійснюють державні наглядові органи, які проводять санітарний нагляд за об’єктами, де використовуються джерела електромагнітних випромінювань. Організаційні заходи також передбачають вибір раціональних режимів праці установок, обмеження місця і часу перебування персоналу в зоні опромінювання та інше.
Інженерно-технічні заходи передбачають таке розташування джерел ЕМП, яке б зводило до мінімуму їх вплив на працюючих, використання в умовах виробництва дистанційного керування апаратурою, що є джерелом випромінювання, екранування джерел випромінювання, застосування засобів індивідуального захисту (халатів, шоломів, комбінезонів із металізованої тканини, з виводом
на заземлюючий пристрій).
Для захисту очей доцільно використовувати захисні окуляри (типу ЗП5-90). Скло окулярів вкрито напівпровідниковим оловом, що послаблює інтенсивність електромагнітної енергії при світлопропусканні не нижче 75%. Засоби індивідуального захисту необхідно використовувати при умові, коли інші захисні засоби неможливі чи недостатньо ефективні: при проходженні через зони опромінення підвищеної інтенсивності, при ремонтних і налагоджувальних роботах в аварійних ситуаціях, під час короткочасного контролю та при зміні інтенсивності опромінення. Такі засоби незручні в експлуатації, обмежують можливість виконання технологічних операцій, погіршують гігієнічні умови праці.
У радіочастотному діапазоні випромінювань засоби індивідуального захисту працюють за принципом екранування людини з використанням відбиття і поглинання ЕМП.

Лікарсько-профілактичні заходи передбачають проведення періодичних медичних оглядів працівників, які працюють у зоні дії ЕМП, не допуск до роботи з джерелами ЕМП підлітків до 18 років та осіб з хронічними захворюваннями, обмеження в часі перебування людей в зоні підвищеної інтенсивності електромагнітних випромінювань, видачу працюючим безкоштовного лікарсько-профілактичного харчування, регламентовані перерви санітарно-оздоровчого характеру.
Підготовлено за даними із інтернет-сайтів, підручника «Гігієна праці», Кундієв Ю.І. …, Київ, «Медицина», 2011, звітів Державної установи «Рівненський обласний лабораторний центр МОЗ України».